Vasyl Ryabchenko & Partners

Новини

Обов’язок батьків на утримання студента до 23 років не залежить від форми навчання

Касаційний цивільний суд Верховного Суду при розгляді справи № 644/3610/16-ц (провадження № 61-12782св18) зробив висновок щодо обов’язку батьків сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та вчиться заочно і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги.

ВС не погодився з рішенням судів першої та апеляційної інстанцій.

Суди попередніх інстанцій визначили, що повнолітня дитина, яка навчається заочно, не має права на аліменти. Суд аргументував це можливістю дитини працювати та заробляти собі на життя, що знімає з батьків обов’язок її утримання. 

Сімейним Кодексом України встановлений принцип рівності прав та обов’язків батьків: брати участь у матеріальних витратах зобов’язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким із них проживає дитина.

Якщо повнолітня дитина продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати її до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Відповідно до пункту 20 постанови Пленуму ВСУ від 15 травня 2006 року № 3 обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів:

– досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; 

– продовження ними навчання; 

– потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; 

– наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та свою повнолітню дитину).

Отже, обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття, не залежить від форми навчання.

Зв’язатися з нами

Маєте питання або пропозиції, сконтактуйте з нами